میکروتیک پوینت تو پوینت مشهد

میکروتیک پوینت تو پوینت مشهد

میکروتیک پوینت تو پوینت مشهد

وضعيت اين روزهاي اينترنت کشورمان نسبت به گذشته تکان اساسي خورده، سرعت ADSL تا همين دو سال پيش بسيار پايين تر از اين روزها بود ولي هنوز نمي توان گفت که اين سرعت مي تواند نيازهاي يک شرکت و يا حتي يک کاربر حرفه اي را برطرف کند. دراین مقاله نیز برای شما همراهان گرامی درباره میکروتیک پوینت تو پوینت مشهد صحبت خواهیم کرد . با ما همراه شوید.

چگونه ارتباط پوینت تو پوینت در میکروتیک ایجاد کنیم

تنظیمات رادیوی Access Point

ایجاد اینترفیس Bridge در میکروتیک

 1. برروی گزینه Bridge کلیک کنید و در پنجره باز شده، تب Bridge را انتخاب کرده و برروی مشخصه + کلیک نمایید.

سپس یک نام دلخواه برای اینترفیس bridge مشخص کنید (در اینجا، از نام پیش فرض bridge1 استفاده کرده ایم).

2. در تب Ports اینترفیس های وایرلس و پورت اترنتی که روتر از طریق آن به شبکه داخلی متصل است را اضافه کنید (در اینجا اینترفیس های wlan1 و ether1 را اضافه کرده ایم).

3. برای اینترفیس Bridge1 یک IP Address در رنج شبکه داخلی خود اختصاص دهید (آدرس شبکه ما در این سناریو 192.168.10.0/24 می باشد).

نحوه تنظیم رادیو در مود Access Point

1. برای برقراری امنیت در روتر خود یک Security Profile ایجاد کنید.

برای این منظور برروی گزینه Wireless کلیک کرده و تب Security Profile را انتخاب کرده .

برروی مشخصه + کلیک کنید و یک Security Profile با مشخصاتی که در تصویر زیر مشاهده می کنید، ایجاد نمایید:

میکروتیک پوینت تو پوینت مشهد
میکروتیک پوینت تو پوینت مشهد

بسیاری از شرکت ها و سازمان های بزرگ که دارای چندین شعب هستند و امکان برقراری لینک Point to Point یا Point to Multipoint بین شعبه اصلی با سایر شعبات خود را دارا باشند، می توانند جهت برقراری ارتباط در سطح لایه دو تنظیمات مختص به لینک برقرار شده را به کار گیرند. به صورت کلی از روش های زیر جهت برقراری ارتباط بین شعب استفاده می شود:

  1. بستر مخابرات: برای استفاده از این نوع بستر می توان خطوط Leased Line و یا سرویس هایی مانند MPLS را از مخابرات خریداری نمود که در این خطوط اطلاعات با امنیت و سرعت بیشتری انتقال می یابد ولی از نظر قیمت بسیار پرهزینه است.
  2.  فیبرنوری: همان طور که می دانید فیبر نوری از نظر سرعت و حجم گزینه بسیار مناسبی برای انتقال اطلاعات است اما باید این را هم در نظر گرفت که هزینه راه اندازی این نوع بستر بسیار زیاد است.
  3. لینک های وایرلس: یکی دیگر از بسترهای انتقال اطلاعات لینک های وایرلس است که سرعت و حجم انتقال داده ها در این نوع بستر، بستگی به قدرت رادیوهایی که به کار برده می شوند دارد، اما راه اندازی این نوع بستر نسبت به روش های دیگر ارزان تر است .
مطلب پیشنهادی شما:  تفاوت سیپ ترانک و e1

در ارتباطات وایرلس، انتقال اطلاعات از یک نقطه به یک نقطه دیگر به دو صورت زیر انجام می گیرد:

  • Point to Point: در این نوع لینک ارتباط بین دو نقطه (یا بین دو رادیو) برقرار می شود که در آن یک رادیو در نقش Access Point (سرویس دهنده) و رادیوی دوم در نقش Station (سرویس گیرنده) تنظیم می شود.
  • Point to Multipoint: در این حالت نحوه ارتباط، از طریق یک رادیو با سایر رادیوهای دیگر است . یک رادیو به عنوان Access Point تنظیم شده و مابقی رادیوها به عنوان Station تنظیم می شوند. ارتباط یک AP با کلاینت های دیگر از قبیل لپ تاپ، موبایل و … نیز از نوع Point to MultiPoint است.

تنظیمات رادیوی Access Point

ایجاد اینترفیس Bridge در میکروتیک

1. برروی گزینه Bridge کلیک کنید و در پنجره باز شده، تب Bridge را انتخاب کرده و برروی مشخصه + کلیک نمایید. سپس یک نام دلخواه برای اینترفیس bridge مشخص کنید (در اینجا، از نام پیش فرض bridge1 استفاده کرده ایم).

2. در تب Ports اینترفیس های وایرلس و پورت اترنتی که روتر از طریق آن به شبکه داخلی متصل است را اضافه کنید (در اینجا اینترفیس های wlan1 و ether1 را اضافه کرده ایم).

معرفی سرویس های اینترنت اختصاصی POINT TO POINT

. البته به صورت کلي سرويس ADSL بيش از آنکه کاربرد شرکتي و تجاري داشته باشد براي مشترکان خانگي به درد بخور است. حال اگر شرکتي بخواهد اينترنتي کار راه انداز داشته باشد و يا کاربر حرفه اي که در اينترنت به صورت جدي فعاليت مي کند (مثلا ارتباط مستمر با مشتري در تلگرام) با ADSL نمي تواند نيازش را برطرف کند، آن وقت است که بايد به شکل ديگر ارتباط اينترنتي فکر کند. در حال حاضر بهترين سرعت اينترنت نسبت به قيمت را اينترنت بي سيم يا همان Wireless دارد که مدتي است دسترسي به آن در کشورمان فراهم شده است.

مطلب پیشنهادی شما:  سیستم تلفن voip چیست

اينترنت بيسيم دقيقا چيست؟

در هر منطقه POPsite يا همان دکل وظيفه به اشتراک گذاشتن اينترنت را دارد. حالا براي اتصال اينترنت يک شرط مهم وجود دارد آن هم خط ديد مستقيم (Line of Sight) است. به اين معنا که ميان دکل و گيرنده اينترنت بايد يک خط مستقيم ارتباطي بيسيم برقرار باشد. البته تصور نکنيد اين محدوديت فقط در فاصله نزديک به درد بخور است بلکه تا ده ها کيلومتر، به راحتي مي توان اين ارتباط را برقرار کرد. در اين روش پهناي باندي که در اختيار مشتري قرار مي گيرد اختصاصي است و باعث مي شود اينترنت نوسان و يا قطعي نداشته باشد و به کل با مشکلات ADSL مواجه نشويد.

حالا اگر اين وسط مانعي باشد وضعيت چيست؟ ميتوان با دکلهاي کوچک و چند ترفند ساده ارتفاع دستگاه گيرنده را افزايش داد تا اين ارتباط برقرار شود. البته تعداد POPsite ها بسيار مهم است. معمولا سرويس دهنده هاي معتبر مانند پارسيس ارتباطات، در يک نقطه از چند پاپسايت مي توانند ارتباط را برقرار کنند تا مخاطب مشکلي نداشته باشد. براي مثال شرکت پارسيس ارتباطات داراي دکل هاي بسيار زيادي در مشهد و اطراف آن است.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =