میکروتیک آموزش مشهد

میکروتیک آموزش مشهد

میکروتیک آموزش مشهد

میکروتیک آموزش مشهد

در این مقاله از آکادمی کاوش ارتباط برای شما همراهان گرامی در رابطه با میکروتیک آموزش مشهد را صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه شوید.

میکروتیک چیست ؟

آموزش دوره MTCNA : میکروتیک نام شرکتی است که وظیفه ی اصلی آن تولید محصولات شبکه است و مهم ترین محصولی که به بازار عرضه میکنند سیستم عامل میکروتیک میباشد. چگونگی به وجود آمدن این شرکت نیز به سال ها قبل همزمان با پیدایش میدان های عظیم گازی در کشور قطر باز میگردد. پس از کشف این میادین گازی تصمیم به ساخت تعداد زیادی پالایشگاه در این کشور گرفته شد. برای ارتباطات درون این پالایشگاه ها میبایست از فیبر نوری استفاده میشد.

اما به دلیل ساخت و ساز هایی که وجود داشت تصمیم گرفتند که فقط در همان برهه ( فقط در حین ساخت پالایشگاه ) از ارتباطات وایرلس استفاده کنند. با مورد توجه قرار گرفتن ارتباطات وایرلس در این کشور ، تعدادی افراد از کشور لاتویا به قطر سفر کردند تا از طریقِ زدن لینک ها ی وایرلس در آنجا مشغول به کار شوند. پس از مدتی متوجه شدند که میتوانند کسب و کار پر سودی را در این زمینه راه اندازی کنند بدین ترتیب به کشور خود بازگشتند تا شروع به ساخت تجهیزات کنند.

به دلیل مشکلات مالی تصمیم گرفتند که از سیستم عامل لینوکس استفاده کنند به این صورت که این سیستم عامل را بهینه سازی کنند و به عنوان یک Appliance از آن بهره ببرند. آن ها شرکت خود را در سال ۱۹۹۶ به ثبت رسانند و در سال ۱۹۹۷ اولین محصول که همان Appliance لینوکسی بود خود را تحت عنوان Router OS (یعنی سیستم عاملی که فقط روتر است) به بازار عرضه کردند.

مقایسه روتر میکروتیک

خیلی از افراد علاقه زیادی به مقایسه کردن تجهیزات برند های مختلف با هم دارند و در زمینه روتر ها هم همیشه برند های مختلف را با روتر های سیسکو مقایسه میکنند . این مقایسه واقعا عادلانه به نظر نمی آید به عنوان مثال یک روتر رده پایین مانند 2611 از شرکت سیسکو که به صورت پیشفرض دارای 2 پورت اترنت است قیمتی حدود 10 برابر یک روتر رده پایین از میکروتیک با 5 پورت اترنت را دارد . آیا منطقی به نظر میرسد که این دو روتر را با هم مقایسه کنیم ؟

هر چند افراد زیادی هستند که تجهیزات میکروتیک را در رده small office home office) SOHO) قرار میدهند ولی با وجود روتر های قدرتمند سری CCR در سبد محصولات این شرکت نمی توان ورود آن به شبکه های Enterprise را انکار کرد .

چرا استفاده از روتر میکروتیک ؟

جایگاه استفاده از تجهیزات بسیار مهم می باشد و در سال های اخیر میکروتیک جایگاه خود را در شبکه های خانگی و سازمانی پیدا کرده است دیگر برای یک کار کوچک لازم نیست هزینه زیادی پرداخت کنید و یا به علت هزینه های بالای تجهیزات , خود را از سرویس های شبکه محروم کنید . کار با روتر های میکروتیک بسیار ساده است و محیط خشک و کسل کننده CLI دیگر تنها روش کانفیگ روتر نیست .

میکروتیک آموزش مقدماتی مشهد

در حال حاضر مهمترین محصول میکروتیک، سیستم ‌عامل میکروتیک یا MikroTik RouterOS نام دارد. این سیستم ‌عامل یک مسیریاب با هسته لینوکس بوده که علاوه بر قابلیت نصب بر روی کامپیوترهای شخصی، به صورت بسته‌های نرم‌افزاری-سخت‌افزاری نیز به بازار ارائه شده است.

پس از نصب این سیستم‌عامل بر روی سخت‌افزار اختصاصی میکروتیک (RouterBOARD) و یا کامپیوترهای استاندارد بر مبنای X86، سخت‌افزار مورد نظر به یک مسیریاب شبکه تبدیل شده و ویژگی‌هایی همچون دیواره‌ی آتش، خدمات VPN، خدمات پهنای باند، نقطه‌ی دسترسی (Access Point) و قابلیت‌های دیگری را در شبکه‌های بی‌سیم ارائه می‌دهد.

برای ارتقای سطح عملکرد این سیستم‌عامل باید مجوز یا همان لایسنس (License) هر ویژگی را دریافت کنید. در تصویر زیر، لیستی از لایسنس‌ها، به همراه ویژگی‌ها و قیمت آن‌ها نمایش داده شده است.

سخت‌افزار میکروتیک

از نظر سخت‌افزاری میکروتیک شامل 3 دسته مختلف بوده و سیستم‌عامل تمامی آن‌ها RouterOS  است. این سخت‌افزارها عبارتند از:

  1. روترهای اترنت (Ethernet)
  2. روترهای وایرلس
  3. سوئیچ ها

روترهای میکروتیک به دو مدل مختلف ارائه می‌شوند. نوعی از این روترها به صورت مادربرد ارائه شده و نیازمند کیس (Case) جداگانه‌ای هستند.(عکس اول) با این حال مدل دوم آن‌ها از طریق شکاف Mini PCI قابلیت توسعه دارند. (عکس دوم):

میکروتیک آموزش مشهد
میکروتیک آموزش مشهد
میکروتیک آموزش مشهد
میکروتیک آموزش مشهد

 

هیچ کدام از سخت‌افزارهای میکروتیک دکمه‌ی روشن و خاموش نداشته و به محض اتصال برق روشن می‌شوند. در صورت Shutdown شدن این سخت‌افزارها، برای روشن کردن مجدد باید آن‌ها را یک بار از برق جدا کرده و دوباره وصل کنید.

در صورت مجهز بودن روتربرد (RouterBOARD) به کارت وایرلس، هیچ‌گاه بدون اتصال آنتن مناسب اقدام به روشن کردن آن نکنید. زیرا در این حالت احتمال خطر برای کارت وایرلس وجود خواهد داشت. با این حال لازم به ذکر است که در کانفیگ پیش‌فرض میکروتیک‌ها ، کارت وایرلس در حالت غیرفعال قرار دارد.

Tags , , , , ,

Leave a Comment