چگونه هارد دوربین مداربسته می سوزد

چگونه هارد دوربین مداربسته می سوزد

چگونه هارد دوربین مداربسته می سوزد

چگونه هارد دوربین مداربسته می سوزد

مشکل سوختن هارد دیسک برای افرادی که از سیستم های نظارتی امنیتی استفاده می کنند به وفور مشاهده شده . این امر بیشتر از سر نا آگاهی نحوه استفاده از این قطعات الکترونیکی ایجاد میشود. در این مقاله از آکادمی کاوش ارتباط برای شما همراهان گرامی خواهیم گفت چگونه هارد دوربین مداربسته می سوزد. پس با ما همراه شوید.

چطور هارد دوربین مداربسته می سوزد

علت سوختن هارد دوربین مداربسته به دلایل زیادی میسوزد، از جمله این دلایل اینه که خریداران معمولا میخواهند پول کمتری را برای برخی از قطعات دوربین مدار بسته بپردازند، همین باعث میشود از انواع هارد دیسک بی کیفیت استفاده کنند که دارای قیمت کمتری نسبت به دیگر هارد دیسک های قوی دارند و همین باعث میشود در مدت زمان کوتاهی دوربین هارد دوربین به سرعت بسوزد.

هارد دوربین مدار بسته باید از منبع تغذیه خوبی برخوردار باشد. زیرا برق رسانی به هارد دارای اهمیت زیادی است اگر منبع تغذیه به درستی کار نکند علت سوختن هارد دوربین مداربسته خواهد شد، اگر هارد دیسک دوربین مدار بسته به هر دلیلی ضربه ببیند باعث میشود که خرابی در هارد دیسک به مرور مشخص شده و به سرعت بسوزد.

در شرایط جوی نامناسب نیز ممکن است هارد دیسک دچار مشکل شود مثلا ممکنه آب وارد آن شود، یا در مکانی دوربین نصب شده که رطوبت داشته باشد و همین باعث نفوذ رطوبت به درون هارد شود و سبب سوختگی می شود، نوع هارد دیسک هم بسیار مهمه زیرا هارد تمامی اطلاعات موجود خوانشی و نوشتاری را بر روی خود نگه می دارد. بنابراین بهترین نوع آن باید برای دوربین مدار بسته استفاده شود.

علت سوختن هارد دوربین مداربسته چیست؟

دو مشکل اصلی برای هارد دیسک دوربین مدار بسته اینه که ممکنه اصلا هارد روشن نشود و یا اینکه روشن شود اما به درستی کار نمیکند، این دو مشکل اصلی هار دوربین است، در مورد اولی که در صورت سوخته شدن و یا اینکه قسمت power به طور کلی کار نکند و عملکرد درستی نداشته باشد که باعث میشود هارد روشن نشود، در مورد دوم نیز هارد با شروع به کار کردن به خوبی نمیچرخد و باعث میشود عملکرد درستی نداشته باشد، در صورت مشاهده این دو مورد باید هارد را برای تعمیر اماده کرده و مشکل را حل کنید و در صورت سوختن هارد جایگزین را باید استفاده کنید.

چگونه هارد دوربین مداربسته می سوزد
چگونه هارد دوربین مداربسته می سوزد

بیشتر بخوانید:

چگونه هارد دوربین مداربسته می سوزد؟

  1. در اکثر مواقع مصرف کننده به خاطر بودجه کمی که در اخیار دارد مجبور به خرید هارد درایو های ارزان از فروشندگان و نصاب های مداربسته میشود ،  همین امر هم باعث استفاده از جنس های فیک و تقلبی شده و در نتیجه در مرور زمان به خاطر فشار بالای کاری که روی درایو وجود داره باعث درایو میشود.
  • یکی از دیگه علت های سوختن هارد دیسک نداشتن آدابتور برق مناسب برای دستگاه دی وی آر می باشد که باعث عدم برق رسانی مناسب به دستگاه و همچنین هارد دوربین مداربسته میشود پس احتمال سوختن و آسیب دیدگی درایو بالا میرود.

 

  • البته شرایط جوی هم روی هارد درایو تاثیر مستقیمی دارد. قرار دادن دستگاه DVR توی مکان نا مناسب هم میتواند آسیب خیلی زیادی به قطعات و هارد درایو بزند .

به طور مثال اگر کوچیک ترین روطوبتی وارد دستگاه شود احتمال سوختن هارد دوربین مداربسته رو به شدت افزایش میدهد. چرا که قطعات الکتریکی رسانایی بالایی داشته و مدام به برق منزل یا محل کار شما هم وصل هستند. پس در این صورتم احتمال آتش سوزی نیز هست.

  •   هارد درایو هایی که برند نیستند قطعا بیشتر از مابقی درایو ها آسیب میبیند ، مخصوصا اطلاعات دوربین مداربسته که ممکن است در بعضی از موارد حساس باشند.

 

ایرادهای هارد دیسک کدامند؟

در این قسمت به برخی از مشکلات متداول که برای هارد دستگاه DVR یا NVR شما پیش می آید پاسخ می دهیم.

۱- هارد دیسک روشن نمی شود :

این مشهود ترین ایرادی است که ممکن است در هارد دیسک دوربین مداربسته به وجود آید. منظور از روشن نشدن هارد دیسک این است. که شما بایستی درب دستگاه ضبط تصاویر را باز کنید . بعد از روشن شدن سیستم متوجه شوید که هارد هیچ گونه صدا و حرکتی ندارد و به هیچ عنوان استارت نمی کند.

در این صورت امکان این وجود دارد که قسمت پاور هارد دیسک شما بروی DVR آسیب دیده باشد. یا خود هارد سوخته باشد. که بایستی آن را به بخش خدمات پس از فروش شرکت ارسال نمایید.

البته توجه داشته باشید که در برخی موارد مشاهده شده است. که به دلیل عدم استفاده از آداپتور مناسب برای دستگاه این مشکل به وجود می آید. با تعویض آداپتور هارد روشن شده و کار میکند و این اتفاق بسیار بسیار شایع است که مشکل به وجود آمده به دلیل ضعیف بودن آداپتور دستگاه بوده است.

۲- هارد دیسک روشن می شود ولی عملکرد ناقص دارد.

زمانی این اتفاق رخ میدهد که هارد استارت می شود ولی به صورت ناقص کار می کند و صفحه دیسک خود را به صورت متوالی به چرخش در نمی آورد. در این زمان شما امکان دارد حتی حجم هارد دیسک را نیز بر روی نمایشگر DVR مشاهده نمایید ولی دستگاه ضبط نمی کند و یا فرمت نمی شود.

در این صورت تنها راه حلی که وجود دارد این است که شما می توانید آداپتور دستگاه را با یک آداپتور با آمپر بالاتر تعویض کنید. چون در صورتی که آداپتور ضعیف باشد احتمال دارد که هارد به صورت ناقص کار کند.

پیشنهاد می کنیم به جای استفاده از آداپتور ۱۲ ولت ۲ آمپر از آداپتور ۱۲ ولت ۵ آمپر استفاده کنید.

در صورتی که از سالم بودن آداپتور به جهت تامین برق دستگاه و هارد مطمئن هستید. باید هارد دیسک را چک کنید. برای این کار چنانچه از هارد های ریفر شرکتی (استوک) استفاده می کنید. هارد فرمت نمی شود، چاره ای جز تعویض هارد ندارید.

در آکادمی کاوش ارتباط بیشتر بدانید

هزینه تعمیر هارد سوخته

هزینه تعمیر هارد دیسک دوربین مدار بسته بستگی به میزان خرابی آن دارد بنابراین هزینه ها با توجه به نوع کار محاسبه شده و حتی بعضا مشاهده میشود هارد دیگر توانایی کار درست و ذخیره سازی مناسب را ندارد و تعمیرکار ترجیح میدهد جایگزین برای آن انتخاب کند که قیمت آن نیز با توجه به روند بازار متفاوت است.

Tags , , , , , , ,

Leave a Comment