نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین

نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین

نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین

آموزش آنلاین چیست؟

درعصر جدید امروز مراکز آموزشی زیادی آموزش خود را به شیوه آموزش آنلاین برای سهولت کار علاقه مندان برای  یادگیری استفاده میکنند و صرفه جویی های بسیار زیادی هم برای آموزشگاهها در پیش دارد و هم برای دانش پذیران به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین را به شما آموزش دهیم.

آموزش آنلاین ، یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرند. به همین دلیل آموزش آنلاین، به تکنولوژی های ارتباطی نظیر اینترنت و شبکه های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیازمند است.

یادگیری آنلاین فقط بر روی نیاز های یاد گیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می کند، درحالی که آموزش آنلاین باید شامل دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و یاد گیرنده باشد.

در آموزش آنلاین از جدیدترین و به روز ترین ابزارهای ارتباطی مانند : ایمیل، وب سایت، وبلاگ و انواع نرم افزار ها و اپلیکیشن ها استفاده می شود تا محتوای آموزشی را در اختیار کاربران و کار آموزان خود قرار دهد .

دیدید که اکثریت مردم درباره آموزش آنلاین، آموزش از راه دور، آموزش مجازی دارند دید متفاوتی است و فکر می کنند که تمامی این واژه ها با یکدیگر تفاوت دارند اما اینطور نیست تمامی این واژه ها یک معنی دارند.

 امروزه، اینترنت یک منبع مهم و با ارزش در آموزش محسوب می شود که با استفاده از کامپیوتر برای تمامی عموم در هر زمان و مکان قابل دسترسی است و با توجه به اینکه در آینده ای نه چندان دور اکثر مشاغل با اینترنت (دورکاری) رو به رو می شوند ،این نیاز روز به روز افزایش می یابد تا از سیستم آموزش مجازی (Learning Management System)LMS استفاده  کنند.

آموزش الکترونیکی:

یکی از متد های نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین ، آموزش الکترونیک می باشد که نوعی سبک نوین در آموزش از راه دور محسوب می شود.

 در واقع آموزش الکترونیکی از زیرشاخه های آموزش آنلاین است که در آن ارتباط مدرس و یادگیرنده به تکنولوژی اینترنت محدود می شود. در آموزش آنلاین ، ارتباط مدرس و یاد گیرنده می تواند از طریق ویدئو کنفرانس و یا اینترنت و شبکه های اجتماعی باشد.

در این نوع آموزش تمامی محتوی های آموزشی از جمله انیمیشن، صدا، تصویر، ویدئو، سی دی رام، دی وی دی رام، اینترنت و ….به وسیله فن آوری های مختلف مانند شبکه های تلویزیونی، انواع نرم افزار ها، شبکه های داخلی و بین المللی در اختیار کار آموزان قرار می گیرد.

 آموزش از راه دور :

اگرچه آموزش از راه دور گفته می شود و اغلب به عنوان مترادف از اصطلاح آموزش آنلاین استفاده می شود، ابتدا به منظور جذب دانش آموزان از سراسر جهان معرفی شد. مثلا دانشگاه ها در حال ارائه دوره های آموزش از راه دور اختصاصی هستند تا زمانی که آنها شرایط ورود و صلاحیت ورود به دانشگاه را داشته باشند.

از این رو برای دانشجویان اروپایی امکان پذیر شد تا به راحتی در یک کالج آمریکایی بدون نیاز به مسافرت حضور پیدا کنند.

آموزش ترکیبی :

در نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین ، آموزش ترکیبی شیوه ای  است که در سطوح مختلف (دوره های تک درس، اخذ گواهینامه های علمی – فنی – تخصصی ، مدارج دانشگاهی و غیره) به دانشجویان امکان می دهد که تمام یا بخشی از دوره آموزشی را از راه دور (مثلا” در منزل خود و در شهر یا حتی کشوری دیگر) و بدون نیاز به حضور فیزیکی در کلاس درس بگذرانند و درنهایت در صورت موفقیت در آزمون های مربوطه از امتیازاتی مشابه دانشجویان حضوری بهره مند شوند.

این آموزش به کلیه افراد امکان ادامه تحصیل می دهد. حتی کسانی که برنامه کاری و یا محل سکونت، مانع از حضور آنها درکلاسهای درس دوره های حضوری می باشد.

ابزارهای کلاس‌های آموزشی آنلاین :

  • کامپیوتر رومیزی، لپ تاب، تبلت یا موبایل.
  • استفاده از اینترنت با سرعت مناسب و پهنای باند زیاد.
  • هدست یا اسپیکر و میکروفون جهت مکالمات صوتی با استاد.
  •  استفاده از آخرین نسخه ی مرورگرهایی نظیر گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس.
  • بهترین راه برای شرکت در یک کلاس آنلاین استفاده از کامپیوتر یا لپ تاب می‌باشد.

مزایا و معایب آموزش آنلاین

و اما در مطلب نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین معایبی هم موجود است که شما باید این را در نظر داشته باشید در صورت تمایل به آموزش آنلاین با چالش هایی نیز رو به رو خواهید بود که در ادامه به برخی از این چالش ها و مشکلات اشاره خواهیم کرد:

ابزارهای یادگیری آنلاین

مزایای آموزش های آنلاین :

1) سرعت خوب و کارایی بالا:

فرض کنید می خواهید در موسسه آموزشی ثبت نام کنید اگر شما شاغل باشید،مطمئنا با مشکلاتی رو به رو خواهید بود. به طور مثال شما باید حداقل یک هفته از زمان خود را خالی کرده و برای ثبت نام اقدام کنید. همچنین برای شرکت در کلاس آموزشی نیز به وقت خالی احتیاج دارید و این شرایط شما را سخت خواهد کرد.

همچنین در حضور فیزیکی در کلاس اگر نکته ای را فراموش کرده باشید باید تا شروع کلاس بعدی صبر کنید یا فقط ساعات خاصی را برای یادگیری وقت بگذارید، اما در آموزش آنلاین نیازی به حضور فیزیکی شما نیست.

همچنین نیازی نیست در یک ساعت مشخص در حال یادگیری باشید. شما می توانید به تمام منابع در طول شبانه روز دسترسی داشته باشید، در صورت خستگی قدم بزنید یا نوشیدنی میل کنید! و بعد به یادگیری ادامه هید.

همچنین این را در نظر داشته باشید که اگر شما در کلاسی شرکت کنید مدرس مجبور است با در نظر گرفتن سطح یادگیری افراد تدریس کند و زمان زیادی از دست می رود اما آموزش آنلاین برای انواع عموم بسیار مناسب است.به فرض مثال فردی قدرت یادگیری بالایی دارد بنابراین درس را زودتر میتواند به اتمام برساند، یا اگر فردی قدرت یادگیری ضعیفی دارد درس را دیرتر تمام میکند.

2)انعطاف پذیری مناسب:

آموزش از راه دور بسیار انعطاف پذیر است، چون در هر زمان و در هرمکان تمامی افراد می توانند به کلاس های آموزشی دسترسی داشته باشند.

 3) ارتباط استاد و دانشجو:

دانشجو و استاد از طریق شبکه می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند، این امکان باعث می شود تا استاد در هر مکان و در هر زمانی درسی را ارائه دهد و دانشجو نیز در هر زمان و در هر مکانی می تواند درس را انتخاب نماید.

4) افزایش دسترسی به دانش:

برخی از افراد درسی را برای یادگیری انتخاب می کنند که صرفا برای اخذ مدرک نیست، یا در محل و مکان خاص یا کمتری تدریس می شود و فرد نمی تواند برای یادگیری درسی از محلی به محل دیگر یا حتی از کشوری به کشور دیگر سفر کند.

آموزش اینترنتی این عمل را آسانتر می کند و به دانشجویان سرتاسر جهان این امکان را میدهد تا در دوره های آموزشی که توسط بهترین مراکز آموزشی ارائه می شود شرکت کنند همچنین،این امکان باعث می شود تا اکثر دانشجویان با دانشجویان خارجی نیز ارتباط برقرار کنند و تجربه های فرهنگی زیادی به دست آورند.


5) قدرت حرکت بیشتر دانشجویان :

آموزش مجازی این امکان را فراهم می کند تا مشتاقان یادگیری بتوانند در هر حالتی با وجود اینترنت به امر یادگیری بپردازند.این امر باعث می شود تا امر یادگیری بسیار ساده تر شود خصوصا برای افرادی که امر کار و تحصیل را ترکیب کرده اند، همچنین افراد می توانند سر فصل های خود را در اتوبوس، پارک، باشگاه و ….بدون هیچ دغدغه ای فراگیرند.

6) بدون حد و مرز بودن آموزش آنلاین:

علاوه بر محدودیت های مکان، زمان نیز از مسائل اصلی است که یادگیرندگان و معلمان هر دو در یادگیری باید با آن روبرو می شوند. در مورد یادگیری حضوری، مکان لازم برای حضور گروهی از دانش آموزان محدود است، و زمان نیز، شرکت کننده ها را محدود به کسانی می کند که می توانند در یک زمان خاص شرکت کنند .

در صورتی که استفاده از یادگیری الکترونیکی این مشکل را برطرف کرده است تا هرکس که به دوره ای علاقه مند باشد در آن شرکت کند. بدون نیاز به سازماندهی زمانی و مکانی محیط آموزشی را فراهم می آورد که هر کس که به یک دوره ای علاقه مند باشد می تواند در آن شرکت کند.

 7) مقرون به صرفه بودن آموزش آنلاین:

با این که ممکن است برای گرفتن نسخه های به روز شده کتاب های دانشگاه و یا مدرسه هزینه زیادی صرف کنید. اما در آموزش آنلاین این مورد وجود ندارد که کتاب های درسی پس از یک دوره زمانی مشخص از بین بروند و نیاز باشد که شما ویرایش های جدید کتاب را تهیه کنید.

معایب آموزش آنلاین :

همانطور که میدانید هر اتفاقی علاوه بر داشتن مزایا  حتما معایبی را نیز به همراه دارد.
آموزش آنلاین نیزهمینگونه است علاوه بر مزایا معایبی نیز دارد که در ادامه  به آن می پردازیم:


1) نداشتن تعامل بین دانشجو و استاد:

بزرگترین ایرادی که برای آموزش آنلاین مطرح شده است، تعامل نداشتن حضوری دانشجو و استاد می باشد، که البته در برخی از دانشگاه ها این موضوع را تاحدودی حل کرده اند.


2) پایین بودن سرعت شبکه:

توجه به سرعت پایین اینترنت در کشور ما فعلا برای آموزش آنلاین دانشگاهها ارتباطات بهتری از بابت سرعت اینترنت دارند اما این مشکل برای آموزشگاه های خصوص و وب سایت های آموزش آنلاین با خرید سرورهای خصوصی و درخواست شرکتی برای شرکت های ارائه کننده اینترنت سرعت مطلوب خود را درخواست دهند.

3) آزمون های غیر قابل پیگیری:

اگر چه یادگیری الکترونیکی، سهولت، به راحتی توانسته امکان دسترسی از راه دور به یک کلاس درس را در هر زمانی برای دانش آموز فراهم  کند، اما برای آزمون آن هنوز راه حلی

4) آسیب های مربوط به سلامت:

یادگیری الکترونیکی نیاز به استفاده از رایانه و دستگاه های دیگر دارد؛ این به این معنی است که روی چشم ها، شکل گیری حالت های بد نشستن و دیگر مشکلات فیزیکی ممکن است بر یادگیرنده تاثیر بگذارد. پیدا نشده که بتوان از سوء استفاده برای آزمون سالم استفاده کرد.

 در این بین بسیاری از وب سایت ها از جمله وب سایت کالیت آموزش های دانلود را پیشنهاد میدهند و دانش پذیر با توجه به نیاز خود دوره مورد نظر خود را خریداری کرده و طبق زمان بندی خود میتواند دوره را پشت سر بگذارد و در حین آموزش دیدن نیز بصورت آنلاین از کارشناس آموزش مربوطه سوالهای احتمالی خودش رو مطرح و جواب بگیره .

مزیت دوره های آنلاین اینه که دانش پذیر همیشه دوره را برای خودش ذخیره خواهد داشت و هر زمان که نیاز به مرور داشته باشد میتواند دوباره به دوره مراجعه کرده و نیازش را بر طرف کند.

Tags , , , ,

2 thoughts on “نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین

Leave a Comment