ابزار های یادگیری آنلاین

ابزار های یادگیری آنلاین

ابزار های یادگیری آنلاین

یک فرد حرفه ای در زمینه آموزشهای آنلاین و یا آموزش از راه دور باید با ابزار های یادگیری آنلاین مورد نیاز آن آشنایی داشته باشد اما نیازی نیست که به تمام آن ابزارها تسلط کامل داشته باشد.

به عنوان مثال شما در حال ضبط دوره ای ویدئویی برای آموزش هستید و از ابزارهایی برای ضبط تصویر دسکتاپ استفاده میکنید که نرم افزارهای بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد اما نیازی نیست که به تمامی این نرم افزارها نسلط باشید بلکه تنها نرم افزاری که با اون کار میکنید برای شما اکتفا میکنه.

آموزشهای آنلاین همانطور که در مطلب نحوه ساخت برنامه های آموزشی آنلاین توضیح دادیم مدلهای متفاوتی دارند و برای هر کدام از آنها از ابزارهای مورد نیاز آن استفاده میکنیم. در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم:

ابزارهایی برای آموزش های دانلودی:

در آموزشهای دانلودی شما ممکنه از خودتون فیلم بگیرید و یا اینکه از صفحه دسکتاپتون تصویر برداری کنید و یا اینکه پادکست بخواید ضبط کنید هیچ فرقی نمیکنه که چه نوع آموزشی بخواید ارائه بدید اما باید نرم افزارهای مختلف رو بشناسید و برای ساخت آموزشتون با اون نرم افزار ها کار کنید تا بتونید آموزش مورد نظرتون رو با اونها بسازید:

1 – نرم افزار Power Point :

  • برای شروع یک دوره آموزشهای آنلاین شما به یک سری سر فصل و توضیحات اون دوره نیاز دارید که میتونید اونها رو در یک فایل power point به مخاطبتون و بصورت تصویر سازی نشون و توضیح بدید.
  • ساخت فایلهای پاورپوینت زیاد سخت نیست و معمولا کسانی که با نرم افزار world  کار کرده باشند این نرم افزار رو هم بسیار سریع میتونن یاد بگیرند. اساس کار این نرم افزار برای نمایش یک سری آموزش ها با توضیحات آموزشگار می باشد یعنی یک سری اسلاید در این نرم افزار ساخته شده و توضیحات تکمیلی اون رو سازنده بصورت کلامی ارائه میکند.

2 – نرم افزارهای فیلمبرداری از صفحه دسکتاپ :

  • وقتیکه برای یک دوره آموزشهای آنلاین و مجازی اقدام میکنید اولین چیزی که پس از ساخت فایلهای PDF و یا Power point  برای این کار لازم است نشون دادن این فایلها در قالب یک فایل ویدئویی با صدای خودتون برای کاربران هست.
  • به این صورت که فایل خودتون رو روی کامپیوتر خودتون نمایش میدید و توضیحات فایل رو با صدای خودتون برای کاربران ضبط میکنید. البته همیشه فایل نیست بلکه خیلی وقتها آموزش یک نرم افزار هستش که برای کار بران انجام میدید ولی در هر صورت باید این آموزش ها رو از روی دسکتاپ کامپیوتر خودتون ضبط کنید و به دیگران ارائه بدهید.
  • نرم افزارهای بسیار زیادی برای فیلم برداری از صفحه دسکتاپ وجود دارند که نام اونها رو براتون گذاشتیم و بنا به سلیقه خودتون و یا یک سرچ ساده در گوگل میتونید بهترین و متناسب ترین با ساز و کارخودتون رو استفاده کنید.

FastStone Capture – AnyMP4 Screen Recorder – OBS Studio – Camtasia

3 – ابزارهای فیلمبرداری برای آموزش

  • برای آموزشهای آنلاین و دانلودی بعض اوقات نیاز است که مدرس جلوی دوربین برود و با مخاطب خودش ارتباط برقرار کند که این کار نیز زیاد سخت نیست ممکنه برای بار اول و دوم برای مدرس یه خورده سخت باشه که جلوی دوربین صحبت کنه اما واقعا اصلا مهم نیست که شما چطوری جلوی دوربین ظاهر بشید.

برترین اپلیکیشن های ویرایش فیلم

  • به مرور زمان همه چیز خوب پیش میره. ابزارهایی که نیاز دارید برای ابتدای کار فقط گوشی موبایلتون که الان همه دارن و یا یک دوربین فیلم برداری و تهیه یک 3 پایه که اونم قیمتی نداره .
  • کم کم که به سطح حرفه ای تر رسیدید میتونید از میکروفون یقه ای و یا دوربین های با کیفیت تر استفاده کنید اما برای شروع اصلا نیازی ندارید. بعد از که فیلم برداری کردید در نرم افزارهایی مثل Adobe Primier اونها رو ادیت کنید و برای کاربران ارسال کنید.

در آخر تمامی ویدئوهاتون و آموزشهای آنلاین رو به شکل ساده ای فشرده سازی کنید تا مخاطبانتون برای دریافت اونها نیاز به حجم وسیعی از اینترنت نداشته باشند که برای این کار نیز میتونید از نرم افزار هایی همچون HandBreak استفاده کنید . این نرم افزار ویدئوهای شما رو با همون کیفیت اولیه به پایین ترین حجم میرسونه.

Tags , ,