کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی

اهمیت هشتگ در شبکه های اجتماعی

کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی

کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی

امروزه هشتگ از پرکاربردترین ابزارهای تعامل در شبکه های اجتماعی است که کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی مدلهای متنوعی دارد، علامتی که عمر آن به بیش از یک دهه می رسد.

اگر از کاربران شبکه های اجتماعی باشید یا حتی در وب سایتهای میکروبلاکینگ فعالیت کنید، حتماً با علامت هشتگ یا # آشنا هستید. این علامت در دسته ی تگ های متادیتا مخصوص دسته بندی مطالب قرار میگیرد که تاریخچه ی معرفی و شهرت آن به توییتر تعلق دارد.

به بیان خلاصه، هشتگ را میتوان ابزاری برای گروه بندی محتوای منتشر شده در پلتفرم های گوناگون دانست. کاربران با دنبال کردن هشتگ ها میتوانند موضوعات و بحث های مورد علاقه ی خود را در شبکه های اجتماعی و سرویس های دیگر دنبال کنند.

دلایل استفاده از هشتگ در شبکه های اجتماعی
دلایل استفاده از هشتگ در شبکه های اجتماعی

هشتگ یا #

برای استفاده از هشتگ، تنها باید علامت # را قبل از هر کلمه یا عبارت بدون کاراکتر فاصله(اسپیس) قراردهید. هشتگ از تمامی کاراکترهای عدد و حروف و خط فاصله پشتیبانی میکند. شبکه های اجتماعی گوناگون، امروزه علاوه بر امکان جست و جو در میان هشتگ ها، امکان دنبال کردن آن ها را نیز به کاربر ارائه می کنند.

امروزه شاهد استفاده گسترده ی هشتگ در شبکه های اجتماعی بزرگ همچون توییتر، اینستاگرام، فیسبوک و یا یوتیوب هستیم و حتی برخی از آن ها کاربران را برای استفاده از هشتگ ها محدود نیز می کنند.

رونمایی از هشتگ برای اولین بار توسط توییتر

آمارها نشان میدهند که 85 درصد از 50 وب سایت برتر اینترنت، از هشتگ استفاده می کنند. کاربران نوجوان و جوان، سیاستمداران، اینفلوئنسرها و شخصیت های مشهور دنیای اینترنت، بیشترین استفاده از هشتگ را دارند. البته نباید از هشتگ اینستاگرام و توییتر در میان فعالان اجتماعی و سیاسی و حقوق بشر هم غافل شد که کمپین های اطلاع رسانی خود را با هشتگ های خاص، انجام میدهند.

تاریخچه هشتگ

هشتگ برای اولین بار در 23 اوت 2007 توسط یک برنامه نویس و حامی جنبش متن باز به نام کریس مسینا در توییتر مطرح شد. پیش از آن علامت # در اینترنت برای کاربردهای متنوعی استفاده میشد که تدوین پیشنهاد به توییتر را برای مسینا آسان تر کرد. او در زمانی که پیشنهاد خود را برای توییتر ارسال میکرد، از کاربردهای پیشین علامت در اینترنت الهام می گرفت. از کاربردهای مشهور آن زمان از علامت# میتوان به شبکه ی اجتماعی Jaiku اشاره کرد که مسینا در پیشنهاد خود به آن ارجاع داده بود.

کریس مسینا خالق هشتگ

کریس مسینا در زمان ارائه ی پیشنهاد استفاده از هشتگ در توییتر، به برچسب گذاری در فلیکر هم اشاره کرده بود. به هرحال واکنش اولیه ی توییتر به پیشنهاد مسینا مثبت نبود. آن ها به او گفتند که چنین کاربردهایی به درد کاربران بدنه ی جامعه و شبکه های اجتماعی نمیخورد و استقبال مناسبی از هشتگ نخواهند داشت. آتش سوزی های گسترده ای که در اکتبر 2007 در سن دیه گو رخ داد، اتفاق خوبی برای تبلیغ هر چه بیشتر استفاده از هشتگ بود. برچسبی به نام #sandiegofire در فلیکر برای انتشار عکس های مرتبط با آتش سوزی ایجاد شده بود که مسینا هم پیشنهاد استفاده از آن را به کاربران توییتر هشتگ داد.

ابزارهای یادگیری آنلاین

مسینا با وجود تلاش های زیاد، مسیر سختی در اضافه کردن هشتگ به توییتر در پیش داشت. در آن سالها قابلیتی شبیه به گروه سازی در توییتر بود که از نگاه مسینا، کاربری مناسبی برای اهداف مورد نظرش برای هشتگ را نداشت. او برای مثال زدن درباره ی کارایی هشتگ، ارسال خبر و گزارش از رویدادهایی خاص به مخاطبان علاقع مند را مثال میزد. در نهایت مسینا یک پست وبلاگی جامع برای توضیح پیشنهاد خود منتشر کرد.

بسیاری از کاربردها و قابلیت های امروز هشتگ، در پست وبلاگی مسینا بودند و بسیاری از پیشنهادهای او نیز اجرا نشدند یا عمر زیادی نداشتند.

و بالاخره از هشتگ استفاده شد…

اگرچه امروز هشتگ ها به اعضایی جدانشدنی از دنیای شبکه های اجتماعی و خصوصاً توییتر و اینستاگرام تبدیل شده اند، در سال های ابتدایی استقبال آن چنان مناسبی از آن ها نمیشد. مسینا میگوید حتی در ابتدا برخی از کاربران از هشتگ متنفر بودند و دلیل استفادهاز آن را در پست ها متوجه نمیشدند. از میان دلایل متعددنفرت از هشتگ، میتوان از آن ها اشاره کرد. در نهایت پیشنهاد هشتگ در توییتر اجرایی شد و به مرور به شبکه های اجتماعی و پلتفرم های دیگر هم راه یافت. شاید بهترین دلیل برای نهایی شدن پیشنهاد هشتگ را بتوان در سیاست اجرایی بنیان گذارهای توییتر دانست که در روزها و سال های ابتدایی توسعه پلتفرم، اهمیت زیادی به پیشنهادهای مطرح شده از سوی کاربران می دادند.

چگونه از هشتگ استفاده میکنیم؟

اگر میخواهید از هشتگ در شبکه های اجتماعی یا پلتفرم های دیگر استفاده کنید، باید قوانین و ساختارهای ابتدایی آن را بشناسید. به عنوان اولین نکته باید بدانید که استفاده از فاصله در هشتگ ممنوع است. در هشتگ های انگلیسی، عبارت های چند کلمه ای عموماً به هم چسبیده شده و با حروف بزرگ از هم مشخص می شوند مثلاً BlueJasmin# استفاده از حروف بزرگ، تاثیری در نتیجه ی جستجوی یک هشتگ ندارد. برای هشتگ های فارسی متشکل از چند کلمه، استفاده از خط فاصله به جای فاصله توصیه میشود. ( مثلاً #دنیای_فناوری). اعداد هم در هشتگ ها پشتیبانی میشوند، اما برخی علامت های خاص مانند درصد قابلیت استفاده در هشتگ ندارند.

تفاوت میان @ و #

در استفاده از هشتگ در شبکه های اجتماعی، باید تفاوت آن را با علامت @ هم مدنظر قرار دهید. علامت@ برای اشاره به نام کاربری یک کاربر در شبکه های اجتماعی مورد نظر استفاده می شود، در حالیکه هشتگ برای دسته بندی محتوا در گروه مورد نظر کاربر، کاربرد خواهد داشت. به علاوه ، هیچ محدودیت یا فهرست از پیش تعیین شده و استانداردی ندارند. هر عبارتی که با استانداردهای بالا و پس از یک علامت# در شبکه ی اجتماعی نوشته شود، یک هشتگ جدید ایجاد میکند یا محتوای شما را در هشتگی قرار میدهد که شاید از پیش وجود داشته است.

در هیچ شبکه اجتماعی امکان استفاده از فاصله برای هشتگ وجود ندارند

در حال حاضر اکثر شبکه های اجتماعی بزرگ از توییتر و اینستاگرام تا فیسبوک و یوتیوب و پینترست از هشتگ پشتیبانی میکنند. شاید برخی از آن ها محدودیت هایی از لحاظ استفاده از هشتگ در هر پست داشته باشند، اما کارایی اصلی هشتگ یعنی دسته بندی مطالب در همه ی شبکه ها و میکروبلاگرها یکسان است.

تعداد هشتگ مورد نیاز برای هر مطلب

از لحاظ تعداد مرسوم در هر پست، میتوان عدد یک تا سه هشتگ را برای همه ی شبکه های اجتماعی پیشنهاد داد. آمارها نشان میدهد پست هایی که بیش از این تعداد هشتگ دارند، نعامل و جذابیت کمتری را در شبکه ایجاد میکنند. امروزه برخی کاربران شبکه های اجتماعی تصور می کنند که با نوشتن هشتگ های متعدد و قرار دادن محتوا در دسته های گوناگون یک شبکه های اجتماعی، طرفداران بیشتری برای خود جذب می کنند. در حالیکه محتوای شبکه های اجتماعی با هشتگ های بسیار زیاد، برای بسیاری از کاربران اصلاً جذاب نیست و حتی دافعه هم دارد.

استفاده از هشتگ در کسب و کار و بازاریابی

کسب و کارها برای حضور موثر و حرفه ای در شبکه های اجتماعی، قطعاً باید از محبوب ترین ابزار شبکه ها یعنی هشتگ استفاده کنند. امروزه تقریباً تمامی کسب و کارهای بزرگ در شبکه های اجتماعی اصلی مانند توییتر و اینستاگرام فعال هستند و از آنها به عنوان کانال های جذب مشتری بهره میبرند. اگر شما هم تصمیم دارید تا از هشتگ به عنوان ابزاری برای جذب هر چه بیشتر کاربر استفاده کنید، برخی موارد را در نظر داشته باشید:

استفاده از هشتگ های مرتبط

پیش از استفاده از هشتگ در پست های خود، هشتگ های مشهور در صنعت خود را پیدا کنید. در واقع برای این کار باید حساب کاربری رقبا را بررسی کرده تا هشتگ های پرطرفدار در صنعت محل فعالیت را پیدا کنید. با چنین رویکردی، محتوای شما در نتیجه ی جست و جوی کاربران علاقه مند به صنعت و در نتیجه مشتریان بالقوه به نمایش در می آبد.

دنبال کردن جریان ها

موضوعات داغ در شبکه های اجتماعی، به صورت هشتگ هایی در بالاترین فهرست جست و جوی کاربران در هر منطقه نمایش داده می شوند. در فعالیت روزمره ی خود در شبکه های اجتماعی، به دنبال موضوعات داغ باشید و در بحث های مرتبط شرکت کنید. البته شرکت کردن در بحث هایی کاملاً نامرتبط با کسب و کار، آن چنان پیشنهاد نمی شود. به بیان دیگر بیشتر باید به دنبال هشتگ هایی باشید که در دسته ی فرهنگ عامه جای میگیرند.

ساخت هشتگ اختصاصی

ساخت هشتگ اختصاصی به خرید و توسعه ی دامین اختصاصی شرکت تشابه دارد. یک هشتگ منحصر به فرد برای برند خود توسعه دهید و با تبلیغ کردن آن ، کاربران را به استفاده از هشتگ برای شرکت در بحث های مرتبط با برند، تشویق کنید. میتوانید هشتگ های متنوعی برای کسب و کار خود داشته باشید تا مطالب مرتبط با هر موضوع کاری را با آن ها منتشر کنید.

ایجاد هیاهوی خبری

مسابقه ها، جشنواره ها و رویدادها جزو پرکاربردترین ابزارهای بازاریابی هستند. این رخدادها را با هشتگ منحصر به فرد در شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید که اثری از برندتان نیز در آن ها باشد. با تشویق کاربران به استفاده از هشتگ ها، باز هم به برندسازی خود کمک میکنید.

اصولاً کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی امروزه ابزارهای اصلی و حیاتی در دنیای شبکه های اجتماعی هستند. استفاده از آنها و اَشنایی با ساختار مرسوم شان، علاوه بر بهبود تجربه ی کاربری در شبکه ها، به نتایج بهتر بازاریابی و تبلیغات نیز می انجامد. در نهایت باز هم تاکید می کنیم که در استفاده از هشتگ، نباید زیاده روی کرد.

Tags , , , , , , , ,

3 thoughts on “کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی

Leave a Comment